ZABYTKOWA STUDNIA PO RENOWACJI

Aktualności, Wtorek, 17 kwietnia 2018

16 kwietnia odbyło się symboliczne odsłonięcie zrewitalizowanej zabytkowej studni. Do wybuchu II wojny światowej zdrój przy ul. Ruskiej zaopatrywał mieszkańców Lublina w wodę.

Zabytkowy obiekt stojący na terenie Lubelskich Dworców odzyskał dawny blask. Wyczyszczono cegły, uzupełniono ubytki i wstawiono przeszklenia, by można było zobaczyć wnętrze studni. Inicjatywa jej odrestaurowania powstała w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia. Renowacja stała się możliwa dzięki darczyńcom, rodzinie Juliana i Rafaela Mahari oraz wspólnym działaniom Klubu Rotary Centrum, spółki Lubelskie Dworce, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miasta Lublin, Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN" oraz osób prywatnych. Autorem projektu rewitalizacji zdroju jest Maciej Herman z Hermanandpartners Associated Architects.

Studnia znajdująca się dziś na terenie dworca, do wybuchu II wojny światowej zaopatrywała mieszkańców Lublina w wodę. Zdrój znajdował się w centrum dzielnicy żydowskiej. Dziś jest jedną z niewielu pozostałości po lubelskim Podzamczu.

 

Goganet