2017-08-04 11:32

Zbieramy archiwalne fotografie dworca

W tym roku obchodzimy 50-lecie powstania Dworca Autobusowego w Lublinie. Z tej okazji chcemy zaprosić mieszkańców miasta oraz regionu do wspólnego świętowania tego jubileuszu i poprosić o udostępnienie nam archiwalnych fotografii z rodzinnych zbiorów, które zostaną zaprezentowane na jubileuszowej wystawie. 

17 grudnia 1967 roku z Dworca Autobusowego w Lublinie odjechał pierwszy autobus. O godzinie 5 ze stanowiska nr 1 pasażerowie udali się do Krasnobrodu przez Zamość. Co chwila z czternastu stanowisk odjeżdżały kolejne autobusy. Tego dnia było ich ponad 400.

By uczcić ten jubileusz, chcemy poprosić mieszkańców miasta i regionu o wypożyczenie nam archiwalnych fotografii z domowych zbiorów przedstawiających budynek dworca i jego okolice. Zostaną one zaprezentowane na jubileuszowej wystawie w hali dworca pod koniec września, a następnie zwrócone właścicielom.

Dworzec jest położony w centrum Lublina, blisko historycznego Starego Miasta. Przez 50 lat stał się ważnym miejscem dla mieszkańców miasta i regionu, zwłaszcza w czasach, gdy komunikacja publiczna była głównym środkiem transportu.

Sam budynek dworca to dzieło architekta Wiesława Żochowskiego i konstruktora Eugeniusza Szurgota i znakomity przykład architektury modernistycznej. Zaprojektowano go jako dwukondygnacyjny pawilon na planie litery L. Znajdująca się pośrodku halę przeszklono i przykryto harmonijkowym dachem żelbetowym. Warto też zwrócić uwagę na mozaikę, która znajduje się w hali dworca. Powstała w 1971 roku z barwnego szkła. Prawdopodobnie przedstawia pejzaż z postacią patrzącą przez lunetę.

Osoby, które mają w swoich zbiorach stare fotografie przedstawiające dworzec lub jego najbliższe okolice i zechciałby je udostępnić, prosimy o kontakt pod numerem: 81 710 29 68 lub mailem: rzecznik@lubelskiedworce.pl.

 
2017-05-19 12:14

Czasowe zmiany na dworcu

W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej do lat 21, podczas których niektóre mecze zostaną rozegrane w Lublinie, w dniach 15-23 czerwca na Dworcu Autobusowym zostaną wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa.

W trosce o bezpieczeństwo podróżnych, w okresie od 15 do 23 czerwca 2017 roku, nie będzie możliwości korzystania ze skrytek w przechowalni bagażu. Wprowadzamy również całkowity zakaz przyjmowania przesyłek kurierskich/konduktorskich oraz przyjmowania na przechowanie wszelkich innych przesyłek.

Apelujemy również do podróżnych, by nie zostawiali bez opieki bagażu i innych przedmiotów oraz, by o wszelkich takich przypadkach niezwłocznie informować obsługę dworca.

Za utrudnienia przepraszamy.

2017-05-08 12:50

Udziały PKS Hrubieszów na sprzedaż

Zapraszamy do wzięcia udziału w negocjacjach dotyczących sprzedaży udziałów w spółce PKS Hrubieszów. Spółka, której 100 procent udziałów należy do Lubelskich Dworców, jest jednym z większych przewoźników w województwie lubelskim.  

Do 26 maja 2017 roku zainteresowani kupnem udziałów w PKS Hrubieszów mogą wykupić memorandum. Jest to warunek konieczny, by uczestniczyć w dalszej procedurze sprzedaży. Natomiast do 9 czerwca 2017 roku podmiot zainteresowany nabyciem udziałów może zgłosić chęć wzięcia udziału w negocjacjach. Można to zrobić wyłącznie w formie pisemnej.

PKS Hrubieszów to jeden z większych przewoźników w województwie lubelskim. Jego autobusy codziennie docierają do setek miejscowości województwa lubelskiego oraz do większych miast na terenie całej Polski. Wieloletnia tradycja połączona ze stałą troską o bezpieczeństwo podróżnych, sprawiają, że spółka ma ustabilizowaną pozycję na rynku.

Szczegółowe informacje na temat sprzedaży udziałów znajdują się w BIP Lubelskich Dworców.

 
2017-04-13 13:04

Wesołych Świąt!

Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych,

radosnego, wiosennego nastroju

oraz miłych spotkań w rodzinnym gronie!
2017-04-05 11:24

„Biesiada” na lubelskim dworcu

W środę (29 marca) na Dworcu Autobusowym w Lublinie odbył się projekt artystyczny pod nazwą „Biesiada” autorstwa artystki Małgorzaty Kaczmarek.

Jego celem było pokazanie typowej polskiej gościnności. Artystka w przestrzeni dworca rozstawiła stół, który był inspirowany typowym sarmackim stołem. Wraz z podróżnymi wspólnie przygotowywała posiłki oraz częstowała nimi osoby, przebywające na dworcu. Tak by choć na chwilę wszystkich zintegrować.

Wydarzenia zorganizowała Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie REWIRY, komórka Centrum Kultury w Lublinie. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach obchodów 700-lecia miasta Lublin.  

1 2 ... 16